Nie brakowało wzruszeń i zaskoczeń. Wielka Gala Pit Bike 2022 przy pełnej sali kinowej toruńskiego Centrum Kultury i Sztuki “Od Nowa” podsumowała rok motorsportowych zmagań. Na uroczystości stawili się zarówno zawodnicy ścigający się na torach asfaltowych, jak i off-roadowych. Organizatorzy tradycyjnie przygotowali filmowe wspomnienia sezonu oraz kilkanaście statuetek, które wręczyli zaproszeni goście. 

Wyróżnienia specjalne za sukcesy na szczeblu polskim i międzynarodowym otrzymali: Jakub Stankiewicz, uczestnik finału mistrzostw świata FIM MiniGP, Maksymilian Pawełczak, mistrz świata na żużlu 125cc Mateusz Affelt debiutant i zdobywca punktów w PGE Ekstralidze oraz uczestnik Speedway Grand Prix. Kacper Mania, który zajął czwarte miejsce w Speedway Grand Prix3, Franciszek Pryfer, zdobywca III miejsca w Pucharze Polski Cross Country oraz Dawid Nowak i Jurand Kuśmierczyk, jako Szkopek Team za starty w międzynarodowym pucharze Yamaha R3. 

Kolejnymi wyróżnieniami, były laury za wyniki sportowe. Najlepszymi zawodnikami na off-rodzi zostali: Wiktoria Kurkowska i Cyprian Bieliński. W wersji wyścigów asfaltowych największe osiągnięcia uzyskali: Magdalena Pabijan i Rafał Walasiewicz

Następne wyróżnienie “Promotor Dyscypliny” trafiło do Mariana Zupy z Gdańska, który przysłużył się do organizacji pierwszych w historii dyscypliny Mistrzostw Polski w wersji off-road. “Osobowością Medialną” została Martyna Merchel, znana w mediach społecznościowych, jako “MRF Girl”, która na co dzień promuje pit bike, jako sport i styl życia.

Ważnymi wyróżnieniami co roku są tytuły “Objawienia Roku”. Tu kapituła gali przyznała aż trzy wyróżnienia. Otrzymali je: Olaf Kozłowski, Tymek Andrzejewski i Latika Opalińska. Dwóch pierwszych zawodników to tegoroczni debiutanci najmłodszej klasy Stock 90, zaś Latika to zwyciężczyni Puchar Polski w klasie Pit Ladies, gdzie była najmłodszą zawodniczką.

Podwójny tytuł trafił do Dawida Oscendy. Jak sam przyznał na scenie spodziewał się tytułu “Pechowca Roku”, ale zaskoczeniem była druga statuetka przyznana przez publiczność: “Ulubieniec Publiczności”.

Również publiczność zadecydowała w dwóch kolejnych kategoriach. “Wydarzeniem Roku” okrzyknięto II rundą Pucharu Polski Pit BIke Off-Road, która odbyła się po oberwaniu chmury nad głażewskim torem. “Super Trenerem” głosami środowiska pit bike została zaś Anna Oleśniewicz.

Kolejne wyróżnienie to “Otopit Roku”, nagroda ustanowiona przez organizatorów zawodów kilka lat temu, w celu docenienia ważnych dla dyscypliny inicjatyw i postaw. W tym roku w ten sposób została nagrodzona Rawicka Akademia Żużla założona przez Sławomira Knoppa. 

Nie mniej ważnym tytułem, przynajmniej dla zawodników jest wybór “Super Championa”, który według założeń powinien wykazywać się wszechstronnością i według kapituły na taki tytuł zasłużył Hubert Malec, startujący i odnoszący sukcesy w obu odmianach dyscypliny – zarówno na asfalcie, jak i off-roadzie. 

Organizatorzy docenili również partnerów, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do wysokiego poziomu zawodów. Te laury trafiły w ręce przedstawicieli: KT-24.eu, Valvo-Tect dystrybutora olejów Valvoline i Dobrych Sklepów Motocyklowych.

Na finał prowadzący mieli jeszcze jedną niespodziankę i była to koperta z tytułem “Ambasador Pit Bike”, ten werdykt przyniósł chyba najwięcej wzruszenia dla laureata, którym został Marek Szkopek. Zawodnik długodystansowych mistrzostw świata i trener pit bike, został doceniony za wieloletni wkład w rozwój dyscypliny. Przysłowiową “wisienką na torcie” był prezent przekazany trenerowi, czyli motocykl MRF 80 Runner, który zasili flotę w szkółce Micro Szkopek School.

Tego dnia zawodnicy odebrali również puchary za sezon 2022, przed nimi jeszcze jedna uroczystość, jaką jest dekoracja mistrzów organizowana przez Polski Związek Motorowy. To wydarzenie zaplanowano na 17 grudnia w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Retransmisje Wielkiej Gali Pit Bike można obejrzeć pod tym adresem: https://youtu.be/wTrb6g2ousM