Licencja

LICENCJA b

  • to Twoja pierwsza licencja, więc jeśli dopiero zdałaś/eś egzamin i wyrabiasz licencję, to licencja B jest przeznaczona dla Ciebie
  • z licencją B weźmiesz udział we wszystkich rozgrywkach na szczeblu okręgowym oraz w Pucharze Polski
  • po ukończeniu co najmniej jednej rundy z licencją B, już w trakcie sezonu, możesz wystąpić do PZM o zmianę licencji na licencję A
  • jeżeli w danym sezonie wystartowałaś/eś w co najmniej 1 rundzie z licencją B, możesz na kolejny sezony wystąpić o licencję A

Aby wyrobić lub przedłużyć licencję B, kliknij w poniższy przycisk:

Licencja A

  • obowiązkowa do startu w Mistrzostwach Polski 
  • przeznaczona dla zawodników, którzy ukończyli co najmniej 1 rundę zawodów, posiadając licencję B

Aby wyrobić licencję A, kliknij w poniższy przycisk:

FAQ LICENCJA
ILE TRWA WYROBIENIE LICENCJI?

Wyrobienie licencji trwa zazwyczaj ok. tygodnia od przekazania kompletu dokumentów i wpłaty. Zgodnie z regulaminem PZM na wydanie ma 14 dni i taki termin należy traktować jako podstawowy. Zdarza się, że wyrobienie licencji trwa dłużej. Zalecamy złożenie dokumentów (w szczególności dla licencji A) miesiąc przed planowanym startem w zawodach.

CZYM JEST LICENCJA?

„Licencja jest dokumentem potwierdzającym teoretyczną wiedzę i praktyczne umiejętności niezbędne do uprawiania sportu motocyklowego. Jest wydawana dla określonej konkurencji zgodnie z RSM*, w której kandydat zaliczył egzamin teoretyczny i praktyczny z wynikiem pozytywnym.”

*RSM= Regulamin Sportu Motocyklowego, znajdziesz go na stronie PZM (Regulamin Sportu Motocyklowego)

DLA KOGO JEST LICENCJA?

Do egzaminu na licencję może przystąpić każdy, kto ukończył 8 rok życia. Egzamin zdaje się podczas swojego pierwszego startu w zawodach (egzamin składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej, część teoretyczna to test pisemny z podstawowej znajomości regulaminów i zachowania się na torze a część praktyczna to start w zawodach – w skrócie: egzamin jest zdany, jeżeli kandydat uzyska pozytywny wynik testu oraz zostanie sklasyfikowany w zawodach).

JAK WYGLĄDA EGZAMIN NA LICENCJĘ?

Egzamin na licencję możesz zdać podczas swoich pierwszych zawodów. Egzamin składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej, część teoretyczna to krótki test ze znajomości zasad bezpieczeństwa, rywalizacji, flag itp., część praktyczna to udział w zawodach (aby zdać egzamin musisz zostać sklasyfikowany w zawodach tzn. ukończyć co najmniej jeden pełen wyścig). W dniu zawodów, podczas których zdajesz egzamin musisz doliczyć dodatkowe opłaty – za egzamin oraz ubepieczenie, w 2024 roku kwota ta wynosiła 75 zł. (25 zł. za ubezpieczenie i 50 zł. za egzamin).

KTO MUSI PODEJŚĆ DO EGZAMINU?

Do egzaminu muszą podejść wszyscy uczestnicy, którzy nie posiadają WAŻNEJ licencji (zaświadczenie z egzaminu nie upoważnia Cię do startu w zawodach, jest dokumentem na podstawie którego wyrabiasz licencję, nie jest dokumentem alternatywnym dla licencji, wobec czego pomiędzy zawodami podczas których zdajesz egzamin a kolejnymi musisz wyrobić licencję).

PUNKTACJA W KLASYFIKACJI GENERALNEJ A EGZAMIN NA LICENCJĘ

Zgodnie z regulaminami PZM, uczestnik zdający egzamin na licencję podczas danej rundy zawodów nie otrzymuje za tę rundę punktów do klasyfikacji generalnej sezonu, chyba że spełni warunki opsane w RSM:

„Punkty zdobyte bez licencji podczas zdanego egzaminu praktycznego zostaną zaliczone do klasyfikacji indywidualnej i klubowej w danej konkurencji oraz cyklu zawodów pod warunkiem, że kandydat złoży komplet dokumentów i w ciągu 30 dniu
zostanie mu wydana licencja zawodnicza. Zapis powyższy nie dotyczy ostatniej rundy cyklu w danym sezonie.
Po otrzymaniu numeru licencji i złożeniu wniosku do Okręgu PZM o zaliczenie mu punktów zdobytych podczas egzaminu okręg zawodnika na jego wniosek wystąpi do prowadzącego chronometraż o zaliczenie punktów do klasyfikacji sezonu.”

CST