Spektakularne statystyki, statuetki, filmowe retrospekcje. Za nami święto wyścigów minimotocykli, czyli Wielka Gala Pit Bike.

Wydarzenie wieńczące zmagania zawodników pit bike w naszym kraju zorganizowało stowarzyszenie MX Otopit Toruń, organizator Mistrzostw Polski Pit Bike oraz Puchar Polski Pit Bike SM oraz Off-Road. Społeczność pit bike tym razem spotkała się w Sali Wielkiej toruńskiego Dworu Artusa. Łącznie w dłonie laureatów powędrowało aż 25 statuetek. Na sukces społeczności i dyscypliny pracowało wiele osób, a nagrodzeni zostali nie tylko sportowcy za najlepsze wyniki, ale także działacze i przyjaciele dyscypliny.

– Celem Wielkiej Gali Pit Bike nie jest nagradzanie za sukcesy sportowe, a za wkład w rozwój dyscypliny, zaangażowanie, szczególne postawy. Ten wielki już dziś świat wyścigów na minimotocyklach RXF, MRF, KAYO, YCF to przede wszystkim ludzie. W takim dniu chcemy podziękować zawodnikom, rodzicom, sponsorom, patronom medialnym, lokalnym organizatorom. Mijający sezon to kolejny trudny rok w cieniu pandemii, ale udało się go zrealizować na pełnych obrotach, nie zawiodła ani frekwencja, ani ilość nowych zawodników i zdanych licencji. Blisko trzysta osób startujących w naszych cyklach to powód do dumy, ale jeszcze większy do grono 72 uczestników jazd pokazowych, którzy nie osiągnęli jeszcze wymaganego do zdania licencji wieku 8 lat – podkreśla Sylwia Żółtowska, prezes MX Otopit Toruń.

Nie zabrakło jednak wyróżnień dla najlepszych. Te laury otrzymali Sylwia Dzik i Patryk Stankiewicz, zawodnicy Pucharu Polski Pit Bike SM oraz Julia Pieprzyk i Jakub Jastrzębski ze stawki off-road. Wyróżnienia Specjalne powędrowały do Jakuba Stankiewicza FIM MiniGP World Championship (Alpe Adria Series) oraz Juranda Kuśmierczyka (pierwszy Polak punktujący w Yamaha R3 bLU cRU European Cup).

Nagrodę Promotor Dyscypliny w tym roku otrzymał serwis WP Sportowe Fakty, który w sezonie 2021 dołączył do grona patronów medialnych cykli pit bike, zaś Osobowością Medialną uznany został zawodnik młodego pokolenia, Janek Krzywda.

Kapituła Gali uznała aż trzy osoby Objawieniem Roku. Nagrody w tej kategorii powędrowały do Magdaleny Pabijan, Feliksa Górniaka i Franciszka Stokłosy. Mniej szczęścia miał w tym sezonie Andrzej Kupczyński, uznany za Pechowca Roku. Najlepszym Wydarzeniem okazała się pierwsza runda terenowa czyli Perfekt Smile Puchar Polski Pit Bike Off-Road w Brodnicy. Również w ręce tej społeczności trafiła jedna z najcenniejszych nagród – Otopit Roku, którą otrzymał Marek Gutmański z Pit Bike Brodnica.

Docenieni zostali również najmłodsi zawodnicy. W klasie Stock 90 – czyli od 8 do 12 roku życia- byli to Szymon Pawlikowski (off-road) i Wiktor Oleksiak (SM) oraz w klasie Pit Girls – Julia Jantarska.

Najlepszym trenerem, którego wskazali w plebiscycie zawodnicy to Marek Szkopek. Trener zadedykował tytuł swoim kolegom po fachu i ze sceny dziękował szkoleniowcom w całym kraju za ich wkład w rozwój dyscypliny i karier najmłodszych zawodników. Ulubieńcem Publiczności została Laila Bielecka. Bez konkurencji w kategorii Super Championa pozostaje Maksymilian Pawełczak ścigający się z sukcesami zarówno na miniżużlu, asfalcie, jak i w terenie. Nagrody dla Przyjaciół Dyscypliny trafiły do Mariana Zupy, Macieja Maszewskiego i Łukasza Romaniuka.

Nową kategorią był Ambasador Marki. Tu nagroda trafiła do YouTubera Black Opso za promocję marki Kayo oraz tiktokera X_Bartosza, znanego w sieci z filmików z motocyklem MRF w roli głównej.

Z kolei już w najbliższą niedzielę, czyli 12 grudnia w Centrum Olimpijskim w Warszawie szarfy Mistrzów Polski oraz trofea za Puchar Polski obiorą zdobywcy podiów w każdej klasie tegorocznych zmagań. Zakończenie sezonu sportu motocyklowego organizuje Polski Związek Motorowy. Relacje z przebiegu Wielkiej Gali Pit Bike można znaleźć tu: